Разтворът на луга по някакъв начин е реагирал с ацетон? Тук Google е безполезен. Може ли да се възстанови моята свободна база?

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Обхват: извличане на фребаза от разтвор на луга.
Забравих да попълня запасите от разтворители и единствените налични решения бяха да опитам с ацетон или да го оставя твърде дълго време нестабилен като фребаза. Ацетонът с какъвто и да е наситен воден разтвор трябваше да действа като IPA и други алкохоли - да се раздели и да плува отгоре. IRL след изсипване на чиста p.a. доза ацетон и разклащане на крайната разделителна смес. Но за капак на съдбата ми, някак си тази смес започна рядко наблюдавана нуклеация от повърхността надолу по рогчето на вентила. сега тя е меко твърдо вещество, подобно на пудинг, от гъсти мътнини на рибешки гланц, бели, игловидни, неподредени в кристалната мрежа. неравномерно разделя слоевете, а също така ми запуши завинаги ротативката на дренажа...

Въпросът е дали само мен ме преследва този вид необяснимо от здравия разум, нито дори от търсенето в Гугъл. Може ли моята свободна база да е налична по някакъв начин, за да се извлече, преди да се превърне в окислена или нещо да се развали? някой го е имал преди?
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Копирах и поставих това (по-долу, им не е толкова готино). Но това вероятно е това, което е гьолът... И така, тогава възниква въпросът как да отделите и изолирате това съединение. Изглежда, че е възможно да е воден разтвор... е... Някой от истинските химици (с легитимен опит) ще трябва да разясни товаһттр://....

"Когато реагирате с ацетон с луга, ще възникне реакция, наречена реакция на Алдол. Лугата обикновено е KOH или NaOH, а те са силни основи. Хидроксидът ще депротонира ацетона и полученият енолат ще се прибави към карбонилния въглерод на втора молекула ацетон. Цялостната реакция е показана по-долу
.
main-qimg-130e9dc4be3462e676c0765b7abb2c9b
"
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Виждал съм това, но знаех, че се отнася само за твърд безводен KOH. В крайна сметка, след известно скролване, намерих някакъв обхват на обяснението в американския патент. При определени условия разтворът на NaOH е в състояние да се задейства в нуклеация, превръщайки се, както те твърдят, в ултрачиста суспензия на NaOH, готова за по-нататъшна обработка и т.н. В края на моята история, ацетоновият слой просто се декантира с малко количество суспензия, след леко загряване до около 45-50°C, лугата се разтваря обратно и т.н.
Ако това е правилна теза, валидна за потвърждение от някой друг - тогава нека всеки честно да си признае дали някога е чувал за това. Честно казано, аз не съм го чувал.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Никога не съм се сблъсквал с това... но е интересно. Предполагам, че трябва да запомня това, ако някога ми се случи. Но се радвам, че си го разбрал, човече.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
но чакайтеһттрѕ://.... какво представлява една доза ацетон "P.A."? Не мога да разбера какъв процес описвате тук. Не сте разполагали с разтворители, така че вместо да оставите свободната основа сама, сте я смесили с ацетон? Къде се появява натриевият хидроксид? и защо е включена вода? Имали сте наситен разтвор на NaOH и сте го смесили с ацетон, мислейки, че това ще направи какво?
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Степен на чистота "p.a." - ако съм превел правилно съкращението си на местен език, то трябва да означава >99,5% съдържание.
 
Top