Синтез на изопропил нитрит

Здравейте, бб форум, това е първата ми публикация и в нея ви представям синтеза на Изопропил нитрит - антидот срещу цианид, който може да бъде много полезен в случай на (не дай си Боже) отравяне с посоченото съединение. По същия начин в някои случаи това вещество се използва за развлечение от LGBTQ+ хората.
Искам да поясня, че този синтез е изготвен единствено с информационна цел, а не за да насърчи тайното възпроизвеждане на някои химични съединения, които са в черния списък на ФБР.
По същия начин искам да поясня, че не съм експерт химик, а по-скоро ученик по химия с малко повече познания от моите съученици в университета, като чистотата на моите продукти е достатъчно приемлива и не е плачевна.
PIQrRkE2Tm

Инструменти за използване:

-2х500 мл чаши
-пипета (за екстракция)
-епруветка от 200 ml
-камерни бутилки за съхранение
-машина за претегляне

Съединения, които да се използват

-180 ml изопропилов алкохол (IPA)
-300 ml концентрирана солна киселина (HCl)
-230 g натриев нитрит (NaNO2)
-180 ml дестилирана вода (dH2O)
- 1 до 2 лъжици натриев бикарбонат (NaHCO3)

Нека започнем, в бехерова чаша от 500 ml смесваме 300 ml 37% солна киселина и 180 ml изопропилов алкохол. (нека наречем тази смес смес В). Поставяме сместа В в хладилника за около 30 минути, така че температурата ѝ да се понижи.
5g2vI1et03
ZL258VrHhD
HTRrUKYve2

Междувременно в другата чаша смесваме 180 ml дестилирана вода и 230 g натриев нитрит. (За този синтез не разполагах с везна, така че просто изсипах NaNO2 в dH2O, докато се получи пренаситена реакция. ) Разбъркваме я добре. (Не съм направил снимка на смесването на NaNO2 и dH2O, само на водната фаза (след това добавих NaNO2)

MsZytm1znX
U7Nn2KyYg6


-След като сместа А е разбъркана добре, добавяме вече охладения разтвор В капка по капка и разбъркваме до пълното добавяне.


AUneoltPY0
H8hnswBkIM
JE5Mq24rPW


- След добавянето ще се образуват два слоя (горният е търсеният от нас продукт).
- След това извличаме горния слой с пипета и го съхраняваме в чаша от 250 ml (аз нямам такава, но и стъклена е подходяща)

PBjtCHLm0p
U4fSMne3Rv


- Следващата стъпка е да се отстранят остатъците от киселината, която не е реагирала напълно. За тази цел добавяме една супена лъжица натриев бикарбонат към нашия продукт и разбъркваме, докато няма мехурчета.

E90JvxoyU5


След като нашият нитрит вече е по-чист, следващата и последна стъпка е да прецедим нашия изопропилов нитрит и да го съхраняваме в кехлибарени бутилки.
-Крайният добив е приблизително 110 ml.

QyGNY9BZwO
AvsImolrBS

Благодарим ви за вниманието.
~~MADE FOR EDUCATIONAL PURPOSES ONLY~~
 

Attachments

  • W26AjiUrcs.jpeg
    W26AjiUrcs.jpeg
    496.8 KB · Views: 43
  • kWSMo0UZsy.jpeg
    kWSMo0UZsy.jpeg
    575.9 KB · Views: 42
  • O15RTPAzMm.jpeg
    O15RTPAzMm.jpeg
    637.7 KB · Views: 58
Top